Renk Yapım Logo
 
 
Krat Kardeşler'den "Be The Creature"
 
aa

"Be The Creature” … Dünyaca ünlü belgesel yapımcısı olan ve ülkemizde daha çok Zabu-Mafu adlı yapım ile ünlenen Kratt Kardeşlerin en son yapımı “Be The Creature” Renk Yapım farkıyla televizyon kanallarının beğenisine sunulmaktadır. Bu belgesel toplam 26 bölümdür ve bir bölümün süresi bir saattir. “Be The Creature” belgeselinin dünyaca ünlü Discovery Channel International ve National Geography International kanallarının ikisinde de yayınlanan nadir belgesellerden biridir. “Be The Creature” yapıldığı yıl olan 2004 yılında iki ayrı festivalde “en iyi vahşi hayat belgeseli” ödülüne layık görülmüştür. Belgesel ile ilgili ayrıntılı bilgileri aşağıda bulabilir ve dört dakikadan oluşan iki ayrı bölüm fragmanının aşağıdaki linkten izleyebilirisniz.

   
  İzlemek için Tıklayınız  
     
 

Bölüm 1

Kahverengi Ayılar

Brown Bear

Katmai Peninsula’nın vahşi alanlarına seyahat eden Kratt Kardeşler 3 hafta boyunca Amerika’nın en büyük et yiyen hayvanları olan kahverengi ayılarla yaşıyor. Chris ve Martin burada kendilerini ayıların kavgasının ortasında buluyor ve bir katil erkek ayının anne ve çocuk ayılarla avlanma bölgesi mücadelesine şahitlik ediyorlar. Martin ve Chris kardeşler burada tıpkı ayıların yaptığı gibi istiridye için yeri kazıyorlar ve protein ağırlıklı eyir otu yiyorlar. Ayı olmanın nasıl olduğunu anlayabilmek için Kratt Kardeşler bu korkusuz, hiddetli ve avcı tabiatlı hayvanların barışçıl ve nazik yönünü de keşfetmeye çalışıyorlar.

 

Bölüm 2

Vahşi Köpekler

African Wild Dog

Kratt Kardeşler Okavango’ya yönelerek burada çok etkili fakat az bilinen süper yaratıklarla, Afrika Vahşi Köpekleriyle yaşıyorlar. Yavru köpeklerin doğumundan itibaren edindikleri birlikte hareket etme ve paylaşma ruhlarının onların hayata bakışından nasıl gerçekleştiği gösteriliyor. Kratt kardeşler bu vahşi hayvanların bir impalayı avlama partisini kamyonetle takip ediyorlar. Sonunda bir av partisini kamyonetle takip etmenin bile ne kadar zor bir iş olduğunu anlıyorlar ve bu da vahşi avcıların yaşam savaşının ne kadar zahmetli olduğunu gösteriyor. Bir düzine patlamış lastik, kırık bir ön cam ve su kaynatmış radyatörün ardından kardeşler yeni bir av macerasına katılabilmek için ara vermek zorunda kalıyor. Ekipmanlarını yeniledikten sonra Kratt Kardeşler son bir avda bu atletik hayvanları takip etmeyi başarıyorlar. Hayatta kalabilmek bir Afrika Vahşi Köpeği için tam bir işbirliği yapmaktan geçiyor. Yani; birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için.

 

Bölüm 3

Aslanlar

African Lion

Kratt Kardeşler Afrika’nın en büyük yırtıcıları olan aslanları araştırmak için Botswana’ya yolculuk ediyor. Yavru bir filin çığlıklarını duyan kardeşler aslanlara yaklaştıklarını anlıyorlar. Bu sıradan bir kükreme değil. Bu kükreme büyük, bu kükreme güçlü ve bu kükreyiş filleri öldürebiliyor. Fakat nasıl yapıyorlar? Bu aslanlar birlikte çalışarak dünyanın en büyük kara hayvanlarına nasıl kafa tutuyor? Bu soruların cevapları için kardeşler gece gündüz bu hayvanların yanından ayrılmıyorlar. Birkaç gecenin ardından aslanların beslenme şekillerine şahit oluyorlar. Haftalarca süren aslanlarla birlikteliklerinde birçok avlanmaya şahit olan Chris ve Martin kardeşler, bu muhteşem avcıların avlanma stratejilerini anlamaya başlıyor. Kardeşler nadir görüntülenebilen ve bir aslanın bir fili avlarkenki anını kameraya çekiyor ve dünyanın en güçlü avcısı olmanın nasıl bir şey olduğunu ortaya koyuyor.

 

Bölüm 4

Lemur

Lemurs

Madagaskar’ın kuzeyindeki bulanık ormanlardan güneydeki fırtınalı çöllere doğru yolculuk yapan Kratt Kardeşler, 70 milyon yıl önce ilk atalarının geldiği bu adada soyu tehlikede olan lemurları inceliyorlar. Madagaskar’ın bulanık ormanlarında kardeşler 20 yıl önce soylarının tükendiği düşünülen lemurları buluyor.

 

 

 

Bölüm 5

Deniz Ayısı

Manatees

Kratt kardeşler Florida bölgesine yolculuk yaparak deniz ayısının hayata bakışını onların gözünden ortaya koymaya çalışıyor. Onların yaşam alanlarına girip onlarla yüzen onlarla oynayan Kratt Kardeşler bu nazik hayvanların kış ayı gelince daha ılıman bölgelere olan göç yolculuklarına da şahitlik ediyor.

 

 

 

Bölüm 6

Kar Maymunları

Japanese Macaque

Japonya’nın karlı dağlarındaki volkanik bölgelerde Kratt kardeşler Japon makaklarıyla buluşuyor. Bu zeki maymunların nasıl insan davranışlarını kendi sosyal yaşamlarına adapte ettiğini bu bölgede kamp kurarak anlamaya çalışıyorlar.

 

 

 

Bölüm 7

Coastal Creatures, Patagonya

Photo: penguin

Kratt Kardeşler Arjantin ve Patagonya kıyılarına yolculuk ediyor. El değmemiş kıyı kesimlerinde Kratt Kardeşler doğanın inanılmaz görünüşlü canlılarının, katil balinaların fok balık sürüsüne saldırmalarını ve yavru fokların çığlıkları arasında kendilerini sahile vurarak avlanmalarına şahit oluyor.

 

 

 

Bölüm 8

Şempanzeler

Photo: chimpanzee

Kratt Kardeşler bu kez Uganda'ya iki farklı şempanze türünü incelemek üzere gidiyorlar. İlk olarak Ngamba ve Kibale ormanlarında vahşi şempanzelerin kendi aralarındaki saldırıları da dahil olmak üzere inanılmaz olaylara şahitlik ediyorlar. Sonra ise şempanzelerin savaşlardan korunması için getirildikleri Ngogo ve Kibale Ormanlarına yolculuk ediyorlar. Burada iki grup şempanzeyi takip ederek bu insan canlısı hayvanların yaşamlarını inceliyorlar.

 

 

Bölüm 9

Çizgili Firavunfaresi

Photo: mongoose

Uganda'nın Mweya yarımadası doğu Afrika'nın en yoğun vahşi hayvan yaşam yerlerinden biri. Burada Kratt Kardeşler farklı yönleriyle firavunfarelerinin hayatlarını, korunma içgüdülerini ve dayanışmalarını yakından araştırıyor. Ve bu araştırmalar boyunca karşılarına dilli suaygırları, leoparlar, yaban domuzları ve birçok farklı hayvan çıkıyor.

 

 

 

Bölüm 10

Büyük Beyaz Köpekbalığı

Photo: shark

Kratt Kardeşler bu bölümde Güney Afrika kıyılarında bir botla 2 hafta boyunca büyük beyaz köpekbalıklarını incelemek üzere yolculuk yapıyorlar. 60,000’den fazla fokun bulunduğu bu yerde Kratt Kardeşler fokların her denize girdiğinde köpek balıkları tarafından nasıl saldırıya uğradığının yakın şahidi oluyor. Bu ilginç devasa yaratıkların hayatlarını gerektiğinde onlarla yüzerek, gerektiğinde de denizin altında incelemeye çalışıyorlar.

 

 

Bölüm 11

Meksika Uzun Kuyruk Yarasaları

Photo: bats

Teksas'ta 20 milyondan fazla uzunkuyruk Meksika yarasasının bulunduğu mağaraya yolculuk yapan Kratt Kardeşler, uzun kuyruklu yarasa kolonisini inceliyor. Solunum tüpleriyle mağarada yaşayarak yarasaların doğumunu ve uçacak kadar olgunluğa erişmesini gözlüyorlar. Ayrıca yarasaları bekleyen yılanların onları nasıl avladığına da şahit oluyorlar.

 

 

 

Bölüm 12

Kangurular

Photo: kangaroo

Avustralya'nın doğu kıyılarına yolculuk eden Kratt Kardeşler bu bölgede gri kangurularla karşılaşıyor. Burada bu ilginç hayvanların mücadeleci yanlarını yaşamlarına nasıl adapte ettiğini inceliyorlar. 100’den fazla kangurunun grup halinde yolculuklarını ve erkeklerin yaşam alanı için mücadele ederken dişilerin ise klasik boks tekniğini kullandıkları bir dünyayı aralıyorlar.

 

 

 

Bölüm 13

Babun (Habeş Maymunu)

1

Etiyopya'nın yüksek bölümlerine yolculuk yapan Kratt Kardeşler burada dünyadaki son Gelada Babunlarını inceliyor. Erkek Babunların sürüyü idare ettiği ve haremleriyle dolaştığına şahit oluyorlar. Fakat bekar erkek Babunların liderlik için kıyasıya mücadele ettiğinin örneklerle de gösteriyorlar. Chris ve Martin kardeşler ayrıca farklı grupların da kendi aralarındaki mücadelesini ve dişi Babunların mı yoksa erkek Babunların mı gerçekte sürünün lideri olduğunu araştırıyorlar.

 

 

Bölüm 14

Çitalara Yolculuk

2

Serengeti’de Martin ve Chris yeryüzünün en hızlı kara hayvanları olan çita ailesine katılıyor. Anne çitanın 6 yavrusuna avlanma dersi vermesini izleyen Kratt kardeşler, Bir Çita Çizme Kampı kurmaya karar veriyorlar. Kratt Kardeşler tehlikeli savanlarda sprint atarak çitaların hızına yetişmeye çalışıyorlar fakat denemelerinin ardından bunun için kat edecekleri daha çok mesafe olduğunun farkına varıyorlar.

 

 

Bölüm 15

Orangutana Yolculuk

3

Endonezya’nın Kalimantan adasındaki balta girmemiş yağmur ormanlarında soyu tehlikede olan Orangutanlar yaşar. Kratt Kardeşler bu muhteşem yaratıkların ölümle yaşam arasındaki ince çizgide birincil avcılara ve insanlara karşı nasıl bir savaş verdiklerini onlarla birlikte yaşayarak tecrübe etme imkânı buluyorlar.

 

 

Bölüm 16

Komodor Ejderhaları

4

Bir yer hayal edin ki dinazorlar rahatça dolaşabiliyor ve burası öyle bir yer ki tarihteki canavarlar hayatta ve açlar. Martin ve Chris Kardeşler Komodor ejderhalarının dünyasına yolculuk ediyor. Tarih öncesi Mosasaurların soyundan gelen ve yaşayan tarihin muhteşem örnekleri olan Komodor Ejderhalarını Endonezya’nın Archipelago adasında inceliyorlar.

 

 

 

Bölüm 17

Meerkata Yolculuk

5

Martin Kardeşler yaratıkları inceleme isteklerini Güney Afrika’nın Kalahari çölündeki iki farklı fakat eşdeğer büyüleyicilikteki yaratıkları, Merkat ve Kahverengi Hyena’ları keşfetmek için kullanıyorlar. İki farklı görev yüklenen kardeşler gece Kahverengi Hyena’ları gözlerken gündüz Meerkatlar’ı avlanırken izliyorlar. Hatta kimi zaman Kalaharinin en eski yerli avcılarından akrep avlama dersleri alıyorlar.

 

 

Bölüm 18

Anakonda’ya yolculuk

6

Chris ve Martin Kardeşler Brezilya’nın Pantanal bölgesine yolculuk ediyorlar. Bu seferki yolculuklarında, devasa anakondaları bulmaya çalışırken birçok nadir görülen yaratıkla karşılaşıyorlar.

 

 

 

Bölüm 19

Galapagos’a yolculuk

7

Bu bölümde Kratt Kardeşler Galapagos Adasına gidiyorlar. Hayvanlarla dolu bu adada Kratt kardeşler kimi zaman okyanusta çekiç başlı köpekbalığı ve balinalarla yüzüyor, kimi zaman kayalık kısımlara deniz iguanaları ve Galapagos penguenleriyle tırmanıyor, kimi zaman mavi ayaklı penguenler ve vampir ispinozlar ile volkanik dağları kolaçan ediyor, kimi zaman ise otların arasına dev Galapagos kaplumbağalarıyla uzanıyorlar. Martin ve Chris bize Galapagos adasının ayartıcı, eğlenceli ve kırılgan denge içindeki dünyasına farklı bir açıdan bakmamızı sağlıyor.

 

 

Bölüm 20

Büyük Boynuz’a Yolculuk

8

Kanada’nın sarp dağlarına ve Alberta’ya yolculuk eden Kratt Kardeşler burada dünyanın en iyi kafa tokuşturucularını, Bighorn koyunlarını arıyorlar. Yolculukları boyunca Krat Kardeşler kafalarını silah olarak kullanan birçok farklı hayvanla da karşılaşıyorlar. Bu kanada geyikleri kılıçlı savaşçılar gibidir. Boynuzlarını kılıç olarak kullanır ve rakibini iterek boynuz darbeleriyle yıldırmaya çalışır. En sonunda bu hayvanlara üstünlük sağlayan Bighornları bulan kardeşler bunların, kafalarını rakiplerini alt etmek için nasıl kullandıklarına şahitlik ediyorlar.

 

 

 

Bölüm 21

Benekli Sırtlan’a Yolculuk

9

Kratt Kardeşler av ve avcı arasındaki tehlikeli dengeyi keşfetmek için Kenya’ya gidip benekli sırtlanları inceliyorlar. Savana’nın ikinci süper avcısı olan benekli sırtlan ile av üzerinde olan bir aslanın nasıl karşı karşıya geldiğini görüyorlar. Benekli sırtlanlar leş yiyen hayvanlar olarak bilinseler de bu hayvanlar aslında kendi topluluklarını yaşatabilmek için gerektiğinde iyi bir avcı olabiliyorlar. Sırtlanlar bazen hayatını devam ettirebilmek için başka avcıların, hatta aslanın dahi avını çalmaktan korkmuyor. Martin ve Chris bu bölümde kendilerini bu iki yırtıcının mücadelesinin tam da ortasında buluyorlar.

 

 

Bölüm 22

Leopar’a Yolculuk

10

Güney Afrika’nın vahşi alanlarında Kratt Kardeşler yeryüzündeki en gizemli büyük kediler olan Leoparlarla yaşıyor. Amaçları sadece leoparları korkusuz ve komple bir avcı olarak tanımak değil aynı zamanda leoparların hemcinsleriyle arasındaki iletişimi kişisel bir bakış açısıyla ele almak.

 

 

 

Bölüm 23

Etiyopya Kurtlarına Yolculuk

11

Etiyopya’da Kratt Kardeşler dünyanın ender görülen vahşi köpeklerini, Etiyopya Kurtlarını araştırıyor. Görevleri 10500 metre yükseklikteki doğal yaşam alanında hayat mücadelesi veren kurtlarla bir gün geçirmek ve onların yaşam mücadelelerine şahit olmak.

 

 

 

Bölüm 24

Ölüm Alanı

12

Chris ve Martin yeryüzünün az bilinen ölüm alanlarında hayvanlar dünyasının bazı büyük avcılarıyla yüz yüze geliyorlar. Her bir hayvan kendi kusursuz avlama yeteneğini sergilerken Kratt Kardeşler bunlardan altısına şahitlik ediyor. Saklanma, Takım Çalışması, Hız, Sabır, Pozisyon Alma ve Strateji.

 

 

Bölüm 25

Hayatta Kalma Mücadelesi

13

Dünyanın üzerinde avlar avcılardan kaçmak için çok çeşitli stratejiler uyguluyor. Bu bölümde Martin ve Chris’in amacı hayvanların hayatta kalabilmek için kullandığı farklı taktikleri keşfetmek. Kalahari çölü boyunca Merkatlar avcıların ölümcül ataklarına karşı takım savunmasını keşfediyorlar. Botswana’da filler korunmak için büyük topluluklar halinde seyahat ediyor. Güney Afrika’da Beyaz Gergedanlar 1 inch kalınlığında deriye sahip ve bu sanki onların zırhı. Galapagos adasında volkanik kertenkeleler kayalık alana adapte olup yılanların saldırısından korunmaya çalışıyorlar. Takım çalışması, vücut şekli, büyüklük veya hız da olsa Kratt Kardeşler tüm vahşi yaşamın hayatta kalmak için elden gelen her türlü korunmayı zorunlu kıldığını keşfediyor.

 

Bölüm 26

Hayatta Kalma Mücadelesi

14

Dünya üzerindeki yaşam boyunca yaratıklar hayatta kalmak için, yiyecek için, su için yarış halinde olmuşlardır. Bu tarihi mücadele doğal hayatta hayvanların mükemmel tasarımlar edinmelerini sağlamıştır. Hem fiziksel hem davranışsal olarak adaptasyon, bu hayvanların birbirlerine karşı mücadelelerine imkân sağlamaktadır. Chris ve Martin bu bölümde dünya üzerinde gördükleri bazı mükemmel hayatta kalma adaptasyonlarını ortaya koyuyorlar.

 

 

 
     
 
Renk Yapım 12 yıldır medya planlama ve reklam yayın organizasyonu konusunda çalışmaktadır reklam yayın organizasyonu konusunda özellikle bölgesel ve yerel televizyonlar konusunda sektörün öncülerindendir. Amacımız ihtiyacınız olan ürünleri belirleyip, bu ürünleri en ekonomik biçimde temin etmek ve sizleri hedeflerinize en doğru seçim ve en uygun maliyetle ulaştırmaktır.
 

Tel: 0 216 553 08 16

E-mail : hmetin@renkyapim.com

Faks: 0216 553 08 16

E-mail : renkyapim@hotmail.com

RENK YAPIM ®1998 - 2010