Eski Kasetlerin Aktarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Eski kasetlerin aktarımında modern bir yöntem yoktur. Her kasetin farklı okuyucu cihazları vardır ve bunların servislerinin düzenli yapılması gerekir. Bu cihazların sıfırları satılmamaktadır.
 • Her kaset aktarımdan önce kimyasal temizliğe tabii tutulmalıdır. Yıllar içerisinde ne kadar iyi ortamda saklansa da nem ve ısıdan dolayı kirlilik oluşur ve bu da aktarımda cihazın okuyucu kafasına yapışır, devamında da görüntüde bozulmalara yol açar.
 • Kasetler profesyonel kartlar aracılığı ile sıkıştırma olmadan bilgisayar ortamına aktarılmalıdır. Diğer türlü görüntüde ciddi kayıplar olur, net olmayan flu bir görüntü ortaya çıkar.
  Vhs Betamax Kaset Katarım Cihazı
 • VHS, Betamax kasetler genelde SD Pal dir. Hi8, Video 8, Digital8 gibi kasetler Pal olabildiği gibi, Ntsc de olabilmektedir. Aktarımların orjinal formatta yapılması, görüntü kalitesindeki bozulmayı engeller.
 • Eski kasetler HD çözünürlükte olabilir mi? Aşağıdaki resimde de görüleceği gibi, SD kasetlerin çözünürlüğü(Çekim yapılan alan) düşüktür. Yapay zeka yazılımlarındaki gelişmelere göre HD olmasa da kaliteli şekilde büyütülebilmeleri teknik olarak mümkündür. Şuan için ise önemli olan elinizdeki kasetlerin kalite kaybı yaşanmadan, orijinal formatında aktarılmasıdır.
  Hd kaset aktarımı - Sd kaset Katarımı
 • Teyp kaseti gibi kasetlerin aktarımında ise içindeki bantın çıkartılıp aktarılması çok önemlidir. Diğer türlü ses boğuk çıkar. Oysa şuanki tecrübelerimize göre, teyp-müzik kasetleri genelde orijinal kayıt kalitesinde aktarılabilmektedir. 
 • Mini Dv kasetler, vhs-betamax-video8 gibi kasetlere oranla daha yeni bir formattır. Görüntü kalitesi de diğerlerine oranla daha iyidir. Mini dv kasetler bilgisayar ortamına aktarılırken dikkat edilmesi gerekilen bazı hususlar vardır.

  • Mini Dv kaset kaydı PAL mi yoksa NTSC mi ona göre aktarım yapılmalıdır. NTSC görüntü Pal olarak kaydedilirse görüntüde titremeler ve bozulmalar olur.
  • Mini dv kaset formatı yeni olsa da kayıt bandında sıcaklık ve nem dolayısıyla tahrişler olur, temizlik yapıldıktan sonra kayda geçilmesi daha uygundur.
  • Mini dv kasetlere SD 4/3 ve SD 16/9 veya HD 16/9 çekim yapılabilmektedir. Eğer çekim 16/9 ise kayıt ona uygun çerçeve genişliğinde verilmelidir. Fark aşağıdaki resimde de görülebilir.

  Mini dv kaset aktarımı çerçeve

Özet
Eski Kasetlerin Bilgisar Ortamına Aktarılması
Hizmet Çeşidi
Eski Kasetlerin Bilgisar Ortamına Aktarılması
Sunan
Renk Yapım,
Mimar Sinan Mah.,Üsküdar,İstanbul-34672,
Telephone No.05325204661
Alan
İstanbul, Üsküdar, Türkiye
Özet
Eski kasetlerin aktarımında modern bir yöntem yoktur. Her kasetin farklı okuyucu cihazları vardır ve bunların servislerinin düzenli yapılması gerekir. Bu cihazların sıfırları satılmamaktadır.