Vhs Kaset Aktarma

Vhs kasetleri bilgisayar ortamına kaydetmekteyiz. Bilgisayar ortamına aktarılan görüntüler, Dvd, cd, .avi, .mov, mp4, ve birçok farklı formatlarda teslim edilir. İsteğe bağlı harddisk, flash diske de daha yüksek kalitede kaydedilir. Vhs kaset aktarımları bakımları sürekli yapılan 4 kafalı vhs cihazlarda ve profesyonel kurgu setlerinde en iyi kalitede yapılmaktadır.

  • Her kaset aktarımdan önce kimyasal temizliğe tabii tutulmalıdır. Yıllar içerisinde ne kadar iyi ortamda saklansa da nem ve ısıdan dolayı kirlilik oluşur ve bu da aktarımda cihazın okuyucu kafasına yapışır, devamında da görüntüde bozulmalara yol açar.
  • Kasetler profesyonel kartlar aracılığı ile sıkıştırma olmadan bilgisayar ortamına aktarılmalıdır. Diğer türlü görüntüde ciddi kayıplar olur, net olmayan flu bir görüntü ortaya çıkar.

Eski kasetler aktarılırken dikkat edilmesi gereken hususlar için tıklayınız.

Vhs Kaset Aktarımı Nasıl Yapılır

Vhs kaset, vhs oynatıcı ile bilgisayar ortamına aktarılır. Vhs kasetler 90’lı yılların en önemli video kayıt formatıdır. Yapılan kayıtlar da şuan 20 yılı aşmış bulunmaktadır. Kasetlerin fiziksel olarak nem ve ısı sebebibyle deforme olması büyük ihtimaldir. Bu tip durumlarda kasetler fiziksel olarak kontrol edilmekte, ardından görüntüler profesyonel kurgu setlerinde dijitalize edilmektedir. Aktarılan görüntülerin incelenmesi yapılır. Herhangi bir hata oluşmuşsa, hatalı kısım vtr cihazda yeniden kontrol edilir. O kısım en iyi şekilde aktarılmaya çalışılır.

Vhs Kaset Kayıt Süreci
Vhs Kaset 100%
Vhs Oynatıcı 100%
Kurgu Seti 100%
Dijital Video 100%
Cd/Dvd/Bluray/Usb Sürücü/Harici Harddisk 100%
vhs kasetler

Vhs Kaset Transfer Formatları

Vhs kasetten transfer edilen görüntüler Dvd veya harici disklerde .avi, .mov, .mpg, .mp4 gibi taşıyıcı formatlarda teslim edilir. İsteğe bağlı Hd olarak büyütülebilir(Upscale).

AVI, .MOV gibi formatlar üzün süreli saklama ve yeniden kurgulama için ideal formatlardır.

MPEG4 appleTV/SmartTV ve Cloud için gerekli formatlardır.

MPEG2 standard video formatıdır, hemen her cihaz ve bilgisayarda oynatılır.

Vhs Kaset Tarihi

VHS (Ev Video Sistemi) JVC tarafından 1976 da geliştirilmiş bir formattır. VHS, 430m bant uzunluğuyla standart kalitede 5 saat maksimum görüntü kapasitesine sahiptir. Görüntü kalitesini düşürerek, iki kat ve 3 kat hızda daha fazla kayıt kapasitesine de sahiptir.

JVC 1985 de SuperBeta modelini VHS HQ ile sunmuştur. VHS kasetler şuanki dijital terminoloji ile 0.16 MP(MegaPixel) görüntü çözünürlüğüne sahiptir. VHS luminance frekans sabiti 3 megahertz le sınırlıdır. Bu yüzden yüksek çözünürlük imkansız hale gelmiştir. Ama HQ tip VHS lerde, luminance gürültü azaltma(Noise Reduction), chroma gürültü azaltma, beyaz klip ilavesi ve geliştirilmiş keskinleştirme gibi seçenekler mevcuttur. 1987 de JVC Super VHS yi piyasaya sürmüş ve bu şekilde bantgenişliğini 5 megahertzin üzerine taşıyabilmiştir.

"Ülkemizde ve dünyada artık VHS kasetlerin kullanımı kalmamıştır. Fakat ülkemizde birçok amatör ve profesyonel çekimler vhs kasete kayıt edilmiştir.
Renk Yapım Logo 77x77
Renk Yapım

Döneminin çok yaygın formatı olan VHS, birçok ev kullanıcısı ve yarı profesyonel kullanıcının da arşivlerini sakladığı bir formattır. Şuan dijital ortama, DVD ye aktarılması için elde tutulan birçok VHS kaset de vardır. Bazı köklü şirketlerin de elinde hatırı sayılır miktarlarda bu format kasetlerden olduğu görülmektedir.

Vhs kaset aktarımlarınızda sizlere yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyarız.
Renk Yapım