Digital Betacam Kaset Kayıt ve Aktarma

Digital Betacam kasetleri bilgisayar ortamına aktarmaktayız ve bilgisayar ortamından digital betacam kasete kayıt yapıyoruz. Digital betacam kaset aktarımları bakımları sürekli yapılan digital betacam vtr lerde ve profesyonel kurgu setlerinde en iyi kalitede yapılmaktadır. Bilgisayar ortamına aktarılan görüntüler, Dvd, cd, .avi, .mov, mp4, mxf ve birçok farklı formatlarda teslim edilir.
Video görüntüler 4/3 veya 16/9 formatında uncompressed avi veya mov olarak kaydedilir, isteğe bağlı olarak dönüştürmeler de yapılır.

Digital Betacam Kaset Aktarımı Nasıl Yapılır

Digital betacam kaset, digital video kaset kayıt cihazı, vtr, aracılığı ile bilgisayar ortamına aktarılır. Digital betacam kasetler 90’lı ve 2000 li yılların en önemli profesyonel video kayıt formatıdır. Birçok master kaset bu formatta saklanmıştır. 10bit uncompressed 422 video kayıt kapasitesi ile televizyonların Sd Pal(720×576) yayın yaptığı dönemde çekimlerin ve yapımların saklanmasında tek tercih edilen format olmuştur. HD kamera ve görüntüler yaygınlaştığında ise işlevini yitirmiştir.

Digital Betacam Kaset Kayıt Süreci
Digital Betacam Kaset 100%
Digital Betacam Oynatıcı 100%
Kurgu Seti 100%
Dijital Video 100%
Cd/Dvd/Bluray/Usb Sürücü/Harici Harddisk 100%
Digital Betacam Kaset Kayıt Aktarma

Digital Betacam Kaset Transfer Formatları

Digital Betacam kasetten transfer edilen görüntüler Dvd veya harici disklerde .avi, .mov, .mpg, .mp4 gibi taşıyıcı formatlarda teslim edilir. İsteğe bağlı Hd olarak büyütülebilir(Upscale).

.AVI, .MOV gibi formatlar üzün süreli saklama ve yeniden kurgulama için ideal formatlardır.

MPEG4 appleTV/SmartTV ve Cloud için gerekli formatlardır.

MPEG2 standard video formatıdır, hemen her cihaz ve bilgisayarda oynatılır. Daha az yer tutabilen Avid DNXHr444 formatı ise popülerliği artan bir kurgu formatıdır.

Digital Betacam Kasete Aktarma Formatları

Digital Betacam kasete aktarmak için video görüntülerinizi en yüksek kalitedeki formatta getirmeniz önerilir. Getireceğiniz görüntü HD veya Sd olabilir. Biz kasede aktarmadan önce gerekli düzeltmeleri yapmaktayız.
Digital betacam kasede aktarımlarınız, dünya standartlarında yapılmakta olup, gönderilecek yer veya kurumun varsa şartları, ona uygun şekilde de yapılır.

Digital Betacam Kaset Tarihi

Digital Betecam formatı 1993 lerde Sony tarafından piyasaya sürülmüştür. DigiBeta, D-Beta, DBC veya basitçe Digi olarak da isimlendirilmiştir. Betecam ve Betacam SP formatının modern bir yere taşıyan Dijital Betacam formatı, fiyat olarak onlardan daha maliyetli olsa da D1 formatından daha ucuzdur. S kasetler 40 dakikaya kadar kayıt yaparken, L serisi kasetler 124 dakika kayıt yapabilmektedir. Digital Betacam formatı DCT-sıkıştırılmış dijital component video sinyalini, 10 bit YUV 4:2:2 örneklemede PAL (720×576) çözünürlükte 90 Mbit/s bitrate hızında ve 4 kanal ses sinyalini de uncompressed 48 kHz ve 20 bit PCM- digital ses kalitesinde kaydedebilmektedir. Ayrıca 5. kanal ses de işaretleme için kaydedilebilmekte, ve lineer timecode kanalı da kasette mevcuttur.

Ayrıca dünya genelinde broadcast sektöründe popüleritesinin bir sebebi de, SDI coaxial digital bağlantının VTR üzerinde mevcut olmasıdır.

"Ülkemizde Digital Betacam yaygın olarak kullanılmıştır. Tv arşivleri, film, belgesel ve çizgi film gibi yapımların master kayıtları bu formatta saklanmıştır. HD ve HDV formatların yakın zamanda popülerliğinin artması nedeniyle artık bu format gözden düşmüştür. Yapılan master kayıtların ise yakın zaman içinde dijitalize (capture) edilmesi ise şarttır. Kasetler uygun şartlarda saklansa dahi, digital betacam vtr lerin yenileri üretilmemekte ve vtrleri çalışır halde tutmak git gide zorlaşmaktadır."
Renk Yapım Logo 77x77
Renk Yapım

Şuan Türkiye’de çalışan digital betacam Vtr bulmak güçleşmiştir. En kısa süre içinde kasetlerinizi bilgisayar ortamına aktarmanız önemlidir. Ayrıca aktarılan görüntülerin HD formata taşınmasına(upscale) da yardımcı olmaktayız.

Renk Yapım olarak digital betecam kasetlerinizin DVD ve bilgisayar ortamına aktarılmasında sizlere hizmet sunmaktan mutluluk duyarız.
Renk Yapım