DAT kaset aktarma, bilgisayara kayıt

DAT, uzun yazımıyla Digital Audio Tape(Dijital ses kasedi) formatı Sony tarafından 1987 de piyasaya sürülmüştür. Bir zamanlar canlı yayın kaydı ve stüdyo arşivi için en iyi format olarak yaygın kullanıma sahipti. Hala birçok stüdyo ve kayıtçılar DAT formatını kullanmaktadır.

Diğer Hizmetlerimiz

DAT basit anlatımıyla sesi 4mm magnetik bantına kayıt yapar. Genelde DAT kasetler 60 dakikalıktır. Fakat 60 metre uzunlukta yani 2 saat kayıt yapabilen ve 90 metre uzunlukta banta sahip ve 3 saat kayıt yapabilenleri de mevcuttur. DDS-4 formatında 120 metrelik kasetler olsa da, bunların kalın oluşu ve birçok DAT kayıt cihazının bunları oynatmada sıkıntı yaşadığı da bilinmektedir.

DAT kaset aktarma, bilgisayara kayıt

DAT müzik kaydı için çok kullanışlıdır. Bu da kayıt stüdyoları için bu formatı en iyi mixdown ortamı yapmıştır. Bu sayede master mix inizin 16-bit, 48Khz gerçek bir dijital kopyasını, analog sisteminizin tüm nüanslarını koruyarak almış olursunuz. Ayrıca küçük taşınabilir kayıtçılar, Sony D8 ve Tascam DA-P1 gibi, kullanıcalar için büyük kolaylık sağlamaktadır.
DAT formatının günümüzde bazı profesyönel stüdyolar hariç kullanılmayışının nedeni ise, sesin harddisk ortamında kaydının daha ucuz ve daha hızlı olmasıdır. Bir DAT kasedi harddisk ortamına aktarmak bire bir zaman alırken, harddisk ortamına yapılan kaydı taşımak çok basittir. Bu nedenlerle Sony 2005 yılında DAT ekipmanlarının üretimini durdurmuştur.
Ülkemizde de hala DAT formatında kayıt yapılmış veya yurt dışında arşiv olarak getirilmiş kasetler bulunmaktadır.

Renk Yapım olarak DAT kasetlerinizin bilgisayar ortamına aktarılmasında sizlere hizmet sunmaktan mutluluk duyarız.