Betacam Sp Kaset Aktarma

Betacam Sp kasetleri bilgisayar ortamına aktarmaktayız. Bilgisayar ortamına aktarılan görüntüler, Dvd, cd, uncompressed .avi, .mov, mp4 ve birçok farklı formatlarda teslim edilir. Betacam Sp aktarımları bakımları sürekli yapılan vtr cihazlarda ve profesyonel kurgu setlerinde en iyi kalitede yapılmaktadır. Ayrıca sd video kayıtları hd upscale hizmeti alarak yükseltebilirsiniz.

Betacam Sp Kaset Kayıt ve Aktarımı Nasıl Yapılır

Betacam sp kasetler Digital Betacam’a göre eski bir formattır. Bu yüzden bu kasetlere yapılan kayıtlar da yıllar öncesine dayanmaktadır. Kasetlerin fiziksel olarak nem ve ısı sebebiyle deforme olması büyük ihtimaldir. Bu tip durumlarda kasetler fiziksel olarak kontrol edilmekte, ardından görüntüler profesyonel kurgu setlerinde dijitalize edilmektedir. Aktarılan görüntülerin incelenmesi yapılır. Herhangi bir hata oluşmuşsa, hatalı kısım vtr cihazda yeniden kontrol edilir. O kısım en iyi şekilde aktarılmaya çalışılır.

Betacam Sp Kaset Kayıt Süreci
Betacam Sp Kaset 100%
Betacam VTR 100%
Kurgu Seti 100%
Dijital Video 100%
Cd/Dvd/Bluray/Usb Sürücü/Harici Harddisk 100%

Betacam Sp Kaset Transfer Formatları

Transfer edilen görüntüler Dvd veya harici disklerde .avi, .mov, .mpg, .mp4 gibi formlarda teslim edilir. İsteğe bağlı Hd olarak büyütülebilir(Upscale).

.AVI, .MOV gibi formatlar üzün süreli saklama ve yeniden kurgulama için ideal formatlardır.

MPEG4 appleTV/SmartTV ve Cloud için gerekli formatlardır.
Daha az yer tutabilen Avid DNXHr444 formatı ise popülerliği artan bir kurgu formatıdır.

Betacam Sp Kaset Tarihi

1980 lerde Sony tarafından dizayn edilen Betecam formatı, broadcast dünyasının vazgeçilmez formatı haline gelmiştir.

Betecam Sp (Superior Performance), Betacam ailesinin daha düne kadar en yaygın kullanılan formatı idi. Betacam SP yi diğer betacam sistemlerinden ayrı kılan kullandığı yüksek seviyedeki Metal Oksit banttır. Bu sayede yüksek performansa sahip olabilmiştir.

Orjinal Betacam SP VTR leri BVW serisi makinelerdir. 1993 de Sony UVW serisini piyasaya sürmüş, daha sonra da PVW serisi onu takip etmiştir.

UVW ler bütçeye uygun ilk serilerdir. UVW lerin piyasaya çıkmasından sonra Betacam SP serisi dünya çapında yaygınlaşmış ve daha kolay ulaşılabilir hale gelmiştir. UVW serisi bazı geliştirilmiş özelliklerden yoksun olarak piyasaya çıkmıştır. AFM ses kanalları, Dynamic Tracking ve VITC(Virtical Interval Timecode) gibi. Bu boşluğu doldurabilmek için ise PVW serisi makineler piyasaya çıkmış ve bu formatı daha ekonomik erişime uygun hale getirmiştir.

"Ülkemizde ve dünyada artık Betacam SP nin işlevli kullanımı kalmamıştır. Fakat yurt dışından gelen master kasetler ve ülke içinde geçmişte master olarak kullanılmış ve hala master olarak saklanan birçok görüntü vardır."
Renk Yapım Logo 77x77
Renk Yapım

Betacam component video standardında yüksek kalitede bir formattır. Bu sistemde bir video sinyali 3 farklı sinyal tarafından temsil edilir. Bir tane Luminance ve iki tane Chrominance. Bu sinyaller Y, U ve V olarak adlandırılır ve Kırmızı, Yeşil ve Maviyi temsil ederler. U-matic gibi bir önceki formatlara nazaran, Betacam bu sinyalleri bağımsız olarak kaydedebilme maharetine sahiptir. Bu da hem okumada, hem de yazmada oluşabilecek sinyal kaybını asgari seviyede tutar. Bunu yapabilmek için de Compressed Time Division Multiplex (CTDM) denilen bir işlem kullanır.

U ve V renk bilgisini taşıyan sinyal, zaman sıkıştırmalıdır ve bir video kanalına kayıt yapılır. Y sinyali başka bir adla luminance sinyali ise ayrı bir kanala kayıt edilir. İki ayrı kanal kullanımı, kayıt sırasında oluşan çarpraz renk ve çapraz luminance efektleri elimine eder. Her iki kanal da yüksek frekans FM(Frequency modulated) taşıyıcılarla kayıt yapar. Bu da Luminance ve Chrominance sinyallerine yüksek bant genişliği imkanı verir.

Bu format 1/2-inch bant kullanır. Bu da 101.5 mm/s gibi yüksek bir hıza tekabül eder.

Bu format profesyonel kullanım için tasarlanmıştır ve Time Code, tam kurgu imkanı gibi özellikler başlangıcından beri dahil edilmiştir.

Betecam SP kaset aktarımlarınızda sizlere yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyarız.
Renk Yapım