Betamax Kaset Aktarma

Betamax kasetleri bilgisayar ortamına aktarmaktayız. Betamax kaset aktarımları bakımları sürekli yapılan cihazlarda ve profesyonel kurgu setlerinde en iyi kalitede yapılmaktadır. Bilgisayar ortamına aktarılan görüntüler, Dvd, cd, .avi, .mov, mp4 ve birçok farklı formatlarda teslim edilir.

  • Her kaset aktarımdan önce kimyasal temizliğe tabii tutulmalıdır. Yıllar içerisinde ne kadar iyi ortamda saklansa da nem ve ısıdan dolayı kirlilik oluşur ve bu da aktarımda cihazın okuyucu kafasına yapışır, devamında da görüntüde bozulmalara yol açar.
  • Kasetler profesyonel kartlar aracılığı ile sıkıştırma olmadan bilgisayar ortamına aktarılmalıdır. Diğer türlü görüntüde ciddi kayıplar olur, net olmayan flu bir görüntü ortaya çıkar.

Eski kasetler aktarılırken dikkat edilmesi gereken hususlar için tıklayınız.

Betamax Kaset Aktarımı Nasıl Yapılır

Betamax kaset, betamax vtr ile bilgisayar ortamına aktarılır. Betamax kasetler 80’li yılların en önemli video kayıt formatıdır. Yapılan kayıtlar da şuan 20 – 30 yılı aşmış bulunmaktadır. Kasetlerin fiziksel olarak nem ve ısı sebebibyle deforme olması büyük ihtimaldir. Bu tip durumlarda kasetler fiziksel olarak kontrol edilmekte, ardından görüntüler profesyonel kurgu setlerinde dijitalize edilmektedir. Aktarılan görüntülerin incelenmesi yapılır. Herhangi bir hata oluşmuşsa, hatalı kısım vtr cihazda yeniden kontrol edilir. O kısım en iyi şekilde aktarılmaya çalışılır.

Betamax Kaset Kayıt Süreci
Betamax Kaset 100%
Betamax Oynatıcı 100%
Kurgu Seti 100%
Dijital Video 100%
Cd/Dvd/Bluray/Usb Sürücü/Harici Harddisk 100%
vhs kasetler

Betamax Kaset Transfer Formatları

Betamax kasetten transfer edilen görüntüler Dvd veya harici disklerde .avi, .mov, .mpg, .mp4 gibi taşıyıcı formatlarda teslim edilir. İsteğe bağlı Hd olarak büyütülebilir(Upscale).

AVI, .MOV gibi formatlar üzün süreli saklama ve yeniden kurgulama için ideal formatlardır.
MPEG4 appleTV/SmartTV ve Cloud için gerekli formatlardır.

MPEG2 standard video formatıdır, hemen her cihaz ve bilgisayarda oynatılır.

Betamax Kaset Tarihi

Betamax system 1970 lerde Sony tarafından piyasaya sunulmuştur. U-matic format gibi U-loading sistemi kullanmıştır. Betamax formatında bant 1/2 inch genişliğindedir. Ses kanalı üstte ve kontrol kanalı alt kısımdadır.

APS(Otomatik Program Arama) özelliği ile kasete bir işaret sinyali kaydedip, program seçimlerinde büyük kolaylık getirmiştir. PCM mode (Pulse Code Modulation) özelliği CD ses kalitesinde digital sesi kayıt esnasında başka bir makineye gönderme imkanı vermiştir. Timecode da Sıfıra gitme özelliği, Slow motion önizleme, Kasetin kaçta kaçında olduğunu gösterme, hız kontrolü, çoklu kaset değiştirme seçeneği, BNR(Beta Noise Reduction) ve birçok yeni özellik Betemax formatında ortaya çıkmıştır.

"Ülkemizde ve dünyada artık Betamax kasetlerin kullanımı kalmamıştır. Fakat ülkemizde birçok amatör ve profesyonel çekimler betamax kasete kayıt edilmiştir."
Renk Yapım Logo 77x77
Renk Yapım

Döneminin kayıt formatlarından biri olan betamax, birçok ev kullanıcısı ve yarı profesyonel kullanıcının da arşivlerini sakladığı bir formattır. Şuan dijital ortama, DVD ye aktarılması için elde tutulan birçok betamax kaset de vardır. Bazı köklü şirketlerin de elinde hatırı sayılır miktarlarda bu format kasetlerden olduğu görülmektedir.

Betamax kasetlerinizin aktarımında sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.
Renk Yapım