Mini Dv Kaset Aktarma

Mini Dv kasetleri bilgisayar ortamına aktarmaktayız. Mini Dv kaset aktarımları bakımları sürekli yapılan cihazlarda ve profesyonel kurgu setlerinde en iyi kalitede yapılmaktadır. Bilgisayar ortamına aktarılan görüntüler, Dvd, cd, .avi, .mov, mp4 ve birçok farklı formatlarda teslim edilir.

Mini Dv kasetler, vhs-betamax-video8 gibi kasetlere oranla daha yeni bir formattır. Görüntü kalitesi de diğerlerine oranla daha iyidir. Mini dv kasetler bilgisayar ortamına aktarılırken dikkat edilmesi gerekilen bazı hususlar vardır.

  • Mini Dv kaset kaydı PAL mi yoksa NTSC mi ona göre aktarım yapılmalıdır. NTSC görüntü Pal olarak kaydedilirse görüntüde titremeler ve bozulmalar olur.
  • Mini dv kaset formatı yeni olsa da kayıt bandında sıcaklık ve nem dolayısıyla tahrişler olur, temizlik yapıldıktan sonra kayda geçilmesi daha uygundur.
  • Mini dv kasetlere SD 4/3 ve SD 16/9 veya HD 16/9 çekim yapılabilmektedir. Eğer çekim 16/9 ise kayıt ona uygun çerçeve genişliğinde verilmelidir. Fark aşağıdaki resimde de görülebilir.

 

Mini dv kaset aktarımı çerçeve

Mini Dv Kaset Aktarımı Nasıl Yapılır

Mini Dv kaset, oynatıcı aracılığı ile bilgisayar ortamına aktarılır. Mini Dv kasetler 2000’li yılların önemli video kayıt formatıdır. Yapılan kayıtların bir kısmı 10 yılı aşmış olmakla birlikte, hala bu formata kayıt yapılabilmektedir.Kasetlerin fiziksel olarak nem ve ısı sebebiyle deforme olması ihtimali az da olsa vardır. Bu tip durumlarda kasetler fiziksel olarak kontrol edilmekte, ardından görüntüler profesyonel kurgu setlerinde dijitalize edilmektedir. Aktarılan görüntülerin incelenmesi yapılır. Herhangi bir hata oluşmuşsa, hatalı kısım vtr cihazda yeniden kontrol edilir. O kısım en iyi şekilde aktarılmaya çalışılır.

MiniDV Kaset Kayıt Süreci
MiniDV Kaset 100%
Mini DV Oynatıcı 100%
Kurgu Seti 100%
Dijital Video 100%
Cd/Dvd/Bluray/Usb Sürücü/Harici Harddisk 100%
Vhsc kaset aktarma

Mini Dv Kaset Transfer Formatları

Mini Dv kasetten transfer edilen görüntüler Dvd veya harici disklerde .avi, .mov, .mpg, .mp4 gibi taşıyıcı formatlarda teslim edilir. İsteğe bağlı Hd olarak büyütülebilir(Upscale).

.AVI, .MOV gibi formatlar üzün süreli saklama ve yeniden kurgulama için ideal formatlardır.

MPEG4 appleTV/SmartTV ve Cloud için gerekli formatlardır.

MPEG2 standard video formatıdır, hemen her cihaz ve bilgisayarda oynatılır.

Mini Dv Kaset Tarihi

MiniDV ses ve görüntü kayıt sistemlerinde kullanılan 3 yaygın dijital formattan birisidir. Dijital teknolojiyi kullanarak, MiniDV video ve sesi yüksek yoğunluklu kasetlere aktarır. Bu format çok popülerdir. Çünki ses ve görüntü yüksek çözünürlükte aktarılır.

MiniDV formatı kameralarda yaygın video kayıt formatıdır. Sony, Panasonic, Sharp, JVC, Canon gibi birçok üretici Kamera kayıtlarında bu formatı desteklemişlerdir. Bu kameralar görüntüyü, analog kameralardan daha berrak ve kaliteli kayıt yapar. Ayrıca daha güçlü renk kaydı sunar. MiniDV kameralar hafif ağırlıkta ve mpeg ve gece görüşü gibi ekstra özellikler de sunmaktadır. 

MiniDV kameralar bilgisayara kayda ve aktarmaya daha kolay imkan sunmaktadır. Bilgisayara aktarıldığında kurgulamak, internete atmak ve DVD ye kayıt yapmak çok daha kolaydır. MiniDV kasetler diğer DV formatlarına nazaran çok küçüktür. Bu yüzden kişisel kullanımı ve yarı profesyonel kullanımı yaygın bir hal almıştır. Kasetler, 30, 60 ve 80 dakikalık kayıt süresi olarak değişir. 

"Ülkemizde ve dünyada Mini Dv kasetlerin kullanımı azalmaktadır. Fakat ülkemizde birçok amatör ve profesyonel çekimler mini-dv kasete kayıt edilmiştir."
Renk Yapım Logo 77x77
Renk Yapım

MiniDV kasetler dijital kasetler arasında en geniş kullanımı olanlardır. Bu kasetler DV uyumlu birçok cihaz tarafından oynatılabilir. Ayrıca DVCAM ve DVPRO kaset oynatan cihazlar dahi bu kasetleri oynatabilir. Bunun nedeni kayıt formatındaki değişiklik hariç, DVCAM ve DVPRO kasetlerle aynı özellik göstermesidir.

MiniDv kasetlerinizin DVD veya bilgisayar ortamına aktarılmasında sizlere hizmet sunmaktan mutluluk duyarız.
Renk Yapım